Egy csésze kávé, egy csésze nyugalom, egy csésze gondolat, s mindemellé egy füstölgő élet a kézben...

2011. március 9., szerda

Vitakérdés

Reggeli kávém közben azon morfondíroztam, hogy vajon én életművésznek számítok-e? Na, nem ez a vitakérdés, mert nem bírom a kritikát, szóval szerintem, ha valaki nemmel válaszolna, vérig lennék sértve. :)
Ezt a szót, hogy életművész, olyan tizenöt éves korom körül hallottam először és annyira megtetszett, hogy megfogadtam, hogy én is az leszek. De mitől lesz valaki életművész? Eszembejutott a Sose halunk meg című film, Koltai Róberttel - aki személyes nagy kedvencem - de egy olyan emberre, ha nem a mozivásznon látják, inkább mondják azt, hogy züllött szerencsejátékos. És még kicsit alkoholista is. Az életművészség függ iskolai végzettségtől?
Teszemazt, valaki elvégez egy egyetemet, doktorál, aztán elhelyezkedik valahol, minden hétköznap dolgozik, kapja a fizetését, próbálja beosztani, megházasodik valakivel, gyereke lesz, nyáron elmennek nyaralni, ha tellik rá. A gyereke szintén iskolába jár, majd dolgozni kezd, megházasodik, gyereke lesz... stb... Ez nem hangzik túl művészien.
Ha viszont a "művészeket" nézem - azért idézőjel, mert vannak olyanok, akik annak számítanak, pedig az alkotásaik annyira nem művésziek az én ízlésvilágom szerint - szóval, ha őket nézem, akkor megint csak nem tudom azt mondani, hogy életművészek, hiszen sokuk alkoholista, esetleg ma már drogfüggő, egyik napról a másikra élnek és azért valljuk be, eléggé kerülik a rendes munkát. Példának okáért egy fiatal "költő" ismerősöm, aki ugyan még nem adott ki kötetet, de egész jó verseket ír, azon sírt nekem, hogy nincs munkája - Pesten... Aztán hozzátette:
"Hát én ugyan el nem megyek a Mekibe dolgozni, akkor inkább éhenhalok valami aluljáróban...!"
Jah, kérem szépen... Így hozzáállni a dolgokhoz már kicsit más. Ez sem annyira életművészség...

Szóval a vitakérdésem a következő:
Mi számít életművészetnek, ki az életművész? Mi kell hozzá?
Pearly Pfeffer

3 megjegyzés:

  1. Az életművész nem görcsöl!! Ez nagyon fontos! Alapeleme a derűs lélek. Bírja a kritikát!:D
    Szerintem ebben a felállásban a művész szó a felső fokot jelöli, nem a művészeket(festő, színész, zenész stb.) legfeljebb azt, hogy művészien, azaz van stílusa.
    A.

    VálaszTörlés
  2. Hm. Lehet. Bár ez elég tág meghatározás. Én arra gondoltam, hogy az életművész az, aki élvezi az élet minden egyes pillanatát és a jég hátán is megél. (Vagy az az eszkimó? XD) A kettő nem zárja ki egymást. Majd csak összerakunk egy definíciót. :)
    Kikérem magamnak, én bírom a kritikát és nem görcsölök és igenis, hogy életművész vagyok! :DDDDDDD XD (Ez volt a vicc)

    VálaszTörlés
  3. Én tudom rólad, hogy nem igazán bírod a kritikát, inkább csak osztani szereted (de azt kő keményen), viszont olyan egyenes, és tiszta lelked, meg szeretni való személyiséged van, hogy igazából ez elsikkad. :)
    Én nem tudom, mi vagyok, azt se tudom, mi leszek, csak azt, hogy mi akarok lenni: boldog. :)
    Életművésszé nem lehet akarattal válni. Vagy az lesz az ember, vagy nem. Mivel zenész vagyok (fogalmazzunk inkább úgy, hogy annak tartom magamat...), a zenész léthez tudnám hasonlítani ezt az életművész-dolgot. Egyszer csak az vagy, mindenki azt mondja rád... :) A meg nem értett zseni. :)
    És attól, hogy valaki eldönti, hogy zenész lesz, mert az de menő,és apuci vesz neki egy Gibson gitárt, amin megtanul pengetni, még nem lesz zenész... Legalábbis az én szememben. Én sem döntöttem el, hogy az leszek. :)

    "Nem én választottam
    Ő hívott engem..."

    Okés, abbafejezem. :)

    Szeretlek! :)

    VálaszTörlés

Beszéljük meg egy kávé mellett! :)